Ta strona używa ciasteczek (cookies). Są one niezbędne do jej prawidłowego działania. Dowiedz się więcej Rozumiem
Ankiety społecznie zaangażowane

FUNDACJA SALEMANDER

KRS: 0000475021

FUNDACJA SALEMANDER opiekuje się pacjentami z chorobami nerwowo-mięśniowymi i z innymi przewlekłymi schorzeniami. Zajmujemy się włączaniem społecznym osób wykluczonych, przede wszystkim poprzez żywienie i edukowanie o niedożywieniu. Jesteśmy jedyną fundacją w Polsce, która się zajmuje mierzeniem wydolności energetycznej organizmu poprzez kalorymetrię pośrednią.

Współpracujemy też z wybitnymi polskimi konstruktorami w zakresie robotyki, aby wprowadzić do rehabilitacji osób z chorobami nerwowo-mięśniowymi roboty wspomagające rehabilitację i aktywizację.

W XXI wieku w Polsce z powodu niedożywienia ciągle umiera wielki procent pacjentów z chorobami przewlekłymi. Ten problem jest marginalizowany i pomijany, osoba przewlekle chora jest skazywana na śmierć. Ale tak być nie musi. Stan niedożywienia można zbadać, a pacjenta odżywić, żeby powrócił do dawnego życia.

Fundacja Salemander powstała w wyniku spotkania lekarza z doświadczeniem w wentylacji i żywieniu oraz matki syna chorego na dystrofię mięśniową (DMD). W wyniku wspólnej pracy Kuba – syn prezes fundacji – po 8 tygodniach wentylacji inwazyjnej (tracheotomia) odzyskał samodzielny, wydolny oddech. Jest pierwszą osobą chorą na DMD w Polsce, dla której tracheotomia nie była jednoznaczna z ostatnim etapem choroby – śmiercią. Istotnym czynnikiem umożliwiającym trwałe usunięcie rurki tracheotomijnej było uzupełnienie niedoborów kalorycznych poprzez dożołądkowe dostarczanie preparatu żywieniowego.

Od tamtego czasu fundacja pomogła wielu ludziom w Polsce.

Pracujemy charytatywnie, nie jesteśmy zatrudnieni w fundacji. Naszą nadrzędną ideą jest pomoc innym.